See Toroi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ru",
"3": "Дорофей"
},
"expansion": "Russian Дорофей (Dorofej)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From a Karelian vernacular form of Russian Дорофей (Dorofej).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "20/filee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toroi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "20/filee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toroi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toroi",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toroi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-filee"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish filee-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Toroi-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoroi̯/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞ro̞i̯]"
},
{
"rhymes": "-oroi"
}
],
"word": "Toroi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ru",
"3": "Дорофей"
},
"expansion": "Russian Дорофей (Dorofej)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From a Karelian vernacular form of Russian Дорофей (Dorofej).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "20/filee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Toroi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "20/filee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Toroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Toroineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Toroinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Toroi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Toroi",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Toroi",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-filee"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish filee-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms derived from Russian",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oroi",
"Rhymes:Finnish/oroi/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtoroi̯/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪o̞ro̞i̯]"
},
{
"rhymes": "-oroi"
}
],
"word": "Toroi"
}
Download raw JSONL data for Toroi meaning in All languages combined (20.7kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Toroi",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Toroi",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.